Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik yapıldı

  • Anasayfa
  • Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik yapıldı
Image
Image Image
Image

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde değişiklik yapıldı

Depreme karşı en güçlü finansal önlemlerden olan Zorunlu Deprem Sigortası’nın tarifesinde konutlar için verilen teminat tutarları güncellendi. Bu güncelleme ile, Zorunlu Deprem Sigortası ile verilen teminat tutarlarının artırılması, poliçe yenilemelerinin desteklenmesi ve sistemdeki vatandaşlar için daha güçlü bir finansal güvence sağlanması hedefleniyor.

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde yapılan değişiklikler ile; betonarme yapılar için 3 bin 16 lira olan sigorta bedeline esas birim metrekare bedeli 6 bin liaraya, diğer yapılar için 2 bin 80 lira olan sigorta bedeline esas birim metrekare bedeli 4 bin liraya, bir mesken için 640 bin lira olan azami teminat tutarı 1 milyon 272 bin liraya yükseltilmiştir. Bunlara ek olarak ilk defa; 1.1.2024’den sonra düzenlenen yeni poliçelerin teminatlarına enflasyon koruması gelmiştir.

Bu doğrultuda, poliçe başlangıç tarihi 1.1.2024 ve sonrası olan poliçelerin teminatları her ay enflasyon oranında artacaktır. Bu sayede sigortalılarımızın teminatlarının güncel kalması amaçlanmıştır. Mevcutta poliçesi bulunan sigortalılarımız da teminatlarını iki katına çıkarabilir ve enflasyon korumasından faydalanarak olası bir depreme karşı daha büyük güvence sağlayabilirler. Bunun için, acentelerine, banka şubelerine veya sigorta şirketlerine başvurarak, oldukça düşük maliyetli ek prim ödemesi yaparak poliçe eki düzenlemeleri yeterli olacaktır. Bizler bu vesile ile, poliçesi olmayan vatandaşlarımızı DASK poliçelerini yaptırmaya, zaten poliçesi olan sigortalılarımızı da poliçe teminatlarını güncellemeye çağırıyoruz. Hatta hepimiz için yeni yılın ilk işi bu olsun. Zira, Kahramanmaraş Depremi ardından yaşadığımız can kayıplarımızın telafisi maalesef yok ama sigorta sayesinde maddi kayıplarımızı bir nebze de olsa yerine koymak mümkün oldu.

DASK tarafından yapılan açıklamada: “Kahramanmaraş Depreminde 35 milyar lira tazminat ödemesi gerçekleştiren DASK, önümüzdeki yılın ikinci yarısında da sel başta olmak üzere tüm doğal afetlere teminat sağlar hale gelecektir. DASK olarak hedefimiz, %100 sigortalılık. Bu doğrultuda aralıksız çalışıyor, her vesile ile vatandaşlarımıza sigortanın önemini anlatmaya gayret ediyoruz. Bu doğrultuda, 2024 yılında tüm vatandaşlarımızı evlerini DASK güvencesi altına almaya, süresi dolan poliçelerini yenilemeye ve daha güçlü bir finansal güvenceye sahip olmak için teminatlarını güncellemeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haberler

© 2024 Tüm Hakları Saklıdır Abaygil Sigorta