Bireysel Emeklilik (BES)

BİREYSEL EMEKLİLİK NEDİR?

Bireysel Emeklilik Sistemi; Devlet tarafından desteklenen ve bütün hakların özellikle katılımcı kontrolünde olduğu vergi avantajı olan bir birikim yapma sistemidir. Bireylerin Emeklilik dönemlerinde maddi ve manevi olarak huzur içinde olmalarını sağlamayı amaçlayan özel bir emeklilik sistemi olan BES, uzun vadeli yatırımı öngörmekle beraber vergisel olarak desteklenen bir birikim ve yatırım alternatifidir.

Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) ,bir kumbaranız olduğunu hayal edin; istediğiniz zaman istediğiniz kadar içine para atıyorsunuz geleceğiniz için. İstediğiniz zaman atmıyorsunuz, bazen daha fazla bazen daha az katkı yapıyorsunuz. Bu para ile isterseniz emekliliğe kadar birikim yapıyorsunuz isterseniz daha önce başka ihtiyaçlarınız için kullanıyorsunuz. Üstelik siz her para attığınızda devlet de sizin için ek para atıyor kumbaranıza. Devlet, denetimlerle birikiminizi koruyup hem de vergi avantajı sunuyor.

NEDEN BİREYSEL EMEKLİLİK YAPTIRMALIYIZ?

• Öncelikle biliyoruz ki emeklilik döneminde sosyal güvenliğin size sağlayacağı imkanlar çok kısıtlı; emeklilik döneminizde rahat etmek istiyorsanız BES tercih edebilirsiniz

BİREYSEL EMEKLİLİKTE EMEKLİLİK HAKKI NEDİR?

“Emeklilik Hakkı” sistemde 10 yılınızı doldurmuş olmanız ve 56 yaşınızı doldurmuş olmanız halinde, ödemiş olduğunuz katkı ve katılım paylarınız doğrultusunda elde ettiğiniz birikiminiz, size toplu para, programlı geri ödeme yada yıllık gelir sigortası gibi haklar sağlayan bir hak olarak tanımlanır.

BİREYSEL EMEKLİLİK YATIRIM ARACI OLARAK KULLANILABİLİR Mİ?

Evet, Bireysel Emeklilik Sistemi iyi bir yatırım aracı olarak kullanılabilir.

Image

© 2024 Tüm Hakları Saklıdır Abaygil Sigorta